reklama

Dúbravský starosta: Ako sa legalizujú čierne stavby

Týmto spôsobom chcem reagovať na článok ktorý vyšiel v týždenníku Bratislavská Pravda 15. 2. 2006 pod názvom: „Zo záhradiek by mali byť stavebné parcely“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

V úvode chcem uviesť, že nenamietam proti výstavbe nových domov, lebo je to jeden z najprirodzenejších prejavov rastu mesta.

 

Poukázať chcem však na spôsob, akým sa legalizujú čierne stavby nielen v Dúbravke, a aký postoj k tejto problematike zaujal starosta Dúbravky Peter Polák.

 

Citujem z článku: „Zmenami v územnom pláne by chceli Dúbravčania zlegalizovať čierne stavby. Ide predovšetkým o rodinné domy postavené v záhradkárskych osadách. Takýto vývoj sa podľa starostu Dúbravky Petra Poláka nedá zastaviť, lebo v mnohých záhradách už namiesto chát stoja dnes aj tak veľké vily.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takýto vývoj sa však zastaviť dá, ba čo viac, starosta ako vedúci príslušného stavebného úradu je zo zákona povinný takúto stavbu odstrániť!

(Zákon 50/1976 § 88: (1) Stavebný úrad nariadi vlastníkovi stavby odstránenie ... b) stavby postavenej bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním; odstránenie stavby sa nenariadi iba v prípadoch, keď dodatočné povolenie stavby nie je v rozpore so záujmami spoločnosti“)

 

Ďalej starosta hovorí: „Veľký tlak na výstavbu domov je v Tavarikovej osade. V jednej polovici sú postavené domy už zlegalizované. Prečo teda nepovoliť aj ostatným?“ Majitelia tam podľa neho budú postupne aj tak stavať a navyše bez regulácie a zamerania ciest.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto bode sa naskytajú otázky: Kto dané domy zlegalizoval? Kto je zodpovedný za zameranie ciest? A na čo sa potom vlastne nechávajú vypracovať územné plány zón?

 

Čerešničkou na torte sú nasledujúce slová: „Nie je určená stavebná čiara, už dnes sa tam autom takmer nedá dostať, sú tam postavené šesťmetrové oporné múry z kameňa a za nimi hrady a zámky. Nikto ich nedá odstrániť ani nezbúra, na to nie je sila. Ani právna ani fyzická.“

 

Pýtam sa, ako môže byť starostom niekto, kto sa k danému problému stavia tak bezmocne a ľahostajne. Načo je taký starosta, ktorý len prihliada, ako mu v mestskej časti rastú čierne stavby a nič proti tomu nepodniká? A naopak: napomáha legalizácii týchto stavieb.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vysvetlenia sa ponúkajú dve: To menej pravdepodobnejšie je to, že post starostu zastáva osoba, ktorá je absolútne nekompetentná pre danú funkciu. To pravdepodobnejšie je, že starosta podlieha určitým záujmovým skupinám v prospech ktorých koná.

 

To, na čo sa snažím poukázať v tomto článku najlepšie vystihujú slová hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej: „Územný plán hlavného mesta nemá slúžiť na legalizáciu stavieb, ktoré sú v rozpore s územnoplánovacou dokumentáciou.“

 

Na záver chcem uviesť, že tento problém sa netýka len danej mestskej časti a má slúžiť ako výzva pre všetkých občanov aby neboli ľahostajní k veciam, ktoré môžu ovplyvniť!

Marek Dinka

Marek Dinka

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent Geografie na univerzite vo Viedni Zoznam autorových rubrík:  BratislavaPostrehy z Münster-uSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu